Başarı İçin Öğrenmeyi Öğrenin

Başarı İçin Öğrenmeyi Öğrenin

Başarı için öğrenmeyi öğrenmek mottosu öğrenme konusuna kesinlikle doğru bir yaklaşımdır. Çünkü insanlar çoğu zaman neyi ne kadar ve nasıl öğrenecekleri konusunda zorlanmaktadır. Etkili şekilde öğrenmek ve öğrenilenin hayata uygulanılarak unutulmaması öğrenmeden beklenen ana hedeftir. Örnek vermek gerekirse insanlar bebeklik çağlarında tuvaleti öğrenmekte ve hiçbir zaman için nasıl tuvalete gideceğini asla unutmamaktadır. Bu tip konuların unutulmaması her gün tekrarlanarak pekiştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Öyle ise öğrenilen bilginin unutulmaması için ilk şart pekiştireç yani işlemin tekrar edilmesidir. Bu şekilde konuya kısa bir giriş yaparak dikkatleri öğrenmeyi öğrenmek konusunda çektikten sonra nasıl bir konu öğrenilir, dikkat edilmesi gerekenleri açıklayalım.

Etkili Öğrenme Nasıl Olur?

ogrenmeyi-ogrenmek

ogrenmeyi-ogrenmek

Öncelikle bir konuyu öğrenmeye başlamadan önce ne öğreneceğiz konusuna açıklık getirmek gerekmektedir. Çünkü çoğu kez yapılan büyük hatalardan bir tanesi öğrenmek gereken konudan uzaklaşılması ve işin sonunda bambaşka yerlere gidilmesidir. Bu durum kesinlikle tam öğrenmeyi sağlamayacağı gibi dikkatleri de çok fazla dağıtmaktadır. Neyi öğreneceğiz sorusunu tam kesin çizgileriyle ortaya koyduktan sonra öğrenme işlemine konunun çalışılmasıyla başlamalısınız. Bunun için de bir planınızın olması şart. Örneğin bir müzik aletini çalmayı öğreniyor olun. Neyi öğreneceksiniz sorusunun cevabı bir müzik parçasını çalmayı olsun. Bunu yapabilmek için planınız ilk olarak notaları, daha sonra yavaş yavaş notaları birlikte kullanarak ezgileri, en son da tüm parçayı çalmak şeklinde aşamalı olacaktır.

Planlı çalışmanın ardından bir konuyu öğrenmek aslında tam öğrenme olarak nitelendirilmemektedir. Çünkü kişilerin bir şeyi öğrenmeleri sonucunda o şeyi uygulamaları, bazı davranışlarını istendik şekilde değiştirmeleri ya da soyut bir şeyi öğreniyorlarsa bilgiyi uzun süre geçse dahi unutmamaları beklenmektedir. Bunun tam olarak sağlanabilmesi ise ancak düzenli tekrarlarla konunun pekiştirilmesiyle mümkündür. İyi bir şekilde konunun pekiştirilmesi için ilk tekrarınızın bir saat, ikinci tekrarınızın da o gün içinde yapılması önerilmektedir. İlk tekrarlar bu şekilde yapıldıktan sonra 3 gün içinde tekrar çalışılmalı, konunun sabit bir şekilde kafaya yerleştirilmesinin ardındansa 1 ay sonra son tekrarın yapılması gerekmektedir. Artık öğrendiğiniz konuyu tam öğrendiğinizi ve uzun süre unutmadığınızı kendiniz göreceksiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!