Dostluk Kurmanın İncelikleri

Dostluk Kurmanın İncelikleri

Dostluk kavramı insan ilişkilerinde çok önemli kavramlar arasında yer almaktadır. Kişinin bu dünyada yalnız olmadığını, her zaman duygularını ve düşüncelerini paylaşabileceği birilerinin olmasını hissetmek güzel bir duygudur. Bu nedenle dostluk kurmak hem ilk aşamada hem de dostluğun kalıcı olması aşamasında özen ve incelik isteyen bir şeydir. Dostluk kurmanın incelikleri yazımızı okuyarak kalıcı dostlar edinmenin gereklerini öğrenerek yaşamınızda mutluluğu yakalayabilirsiniz, şimdiden iyi okumalar…

Kendiniz olun ve dostunuza iyilikle yaklaşın

Dostlukların başlayamaması ya da kalıcı olmamasının en büyük nedenlerinin başında kişilerin sahte tavırlarıdır. Bu sahte tavırlar belki ilk başlarda hoş görünse de ilerleyen zamanlarda sorun yaratmakta, dostunuzla aranızın açılmasına dahi neden olmaktadır. Diğer yandan, dostlar arasında kıskançlık gibi kötü duygular olmamalı, iyilikle yaklaşım daimi olmalıdır.

dostluk-kurmak

dostluk-kurmak

Dedikoduların aranıza girmesine izin vermeyin

Arkadaşlıkların dostluklara dönüşmesi ve kalıcı olması için kesinlikle samimiyetsizliğin arada olmaması gerekmektedir. Dedikodu da arkadaşlar arasında samimiyetsizlik ortamı yaratacağından aranızda dedikoduya asla izin vermemelisiniz. Eğer bir arkadaşınız sizin arkanızdan konuşmadığı gibi konuşanları da etkisiz hale getirmeye çalışıyorsa gerçek dostunuz olma adayıdır.

Ona vakit ayırın ve özel günleri unutmamaya özen gösterin

Emeksiz sevgi olmayacağı gibi elbette ki dostluk da olmaz. Bu nedenle dostunuzun yüzünü her daim güldürmek, ona değer verdiğinizi hissettirmek için özel günlerini unutmamaya çalışın. Onlara ufak sürprizler yapabileceğiniz gibi çoğu zaman özel günlerde yanında olmanız dahi yeterli olacaktır. Ayrıca, sadece özel günlerde değil dostlar olması gerektiği kadar birbirine vakit ayırmalıdır. Unutmayın emek dost olmanın ve sevginin temel unsurudur.

Birbirinize yol gösterin

Bazen kişiler olaylar karşısında nasıl davranacağını ya da hayatı boyunca nasıl bir yol izleyeceğini kestiremeyebilir. Böyle durumlarda arkadaşlarına danışma gereği duyar. Dostluk kurmanın inceliklerinden birisi de bu nedenle birbirinize yol göstermektir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!