En Kolayı Hazır Lokmayı Yemek Onu da 10 Kere Çiğnemek Gerek

En Kolayı Hazır Lokmayı Yemek Onu da 10 Kere Çiğnemek Gerek

En Kolayı Hazır Lokmayı Yemek Onu da 10 Kere Çiğnemek Gerek

Hayatta başımıza gelen olaylardan yani tecrübelerimizden çalışmanın hatta daha basit anlamda hareketli bir yaşam sürmenin sağlık açısından ne denli önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Kültürümüzde çalışkan olmak ve hareket etmek konusuna çok önem verilir ki, ‘en kolayı hazır lokmayı yemek onu da 10 kere çiğnemek gerek’ şeklinde atasözleri bulunmaktadır.

spor-yapmanin-saglik-acisindan-onemi

spor-yapmanin-saglik-acisindan-onemi

Konuyu hayattaki yaşanmış olaylarla açıklamak gerekirse, günlük hayatında çalışarak ya da spor yaparak geçirenlerin yaşlılıklarında yatalak olma olasılıkları oldukça düşük olmaktadır. Çünkü kaslar çalışarak esneklik kazanmakta ve bu esneklik yaş ilerlese dahi tamamen kaybolmamaktadır. Diğer yandan, spor yapmanın direnç kazandırmadan tutun da birçok hastalıktan korunmaya kadar birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Öte yandan, her ne kadar insanın enerjisini alan bir etkinlik olarak görülse de aslında spor vücuda enerji de veren bir etkinliktir. Çünkü spor sırasında açığa çıkan enerji ihtiyacını karşılamak isteyen vücut önce alınan besinleri, yetmemesi durumunda da vücutta biriken depo yağları parçalayarak vücuda enerji ve bir o kadar da dinçlik sağlamaktadır.

hareketli-yasamin-saglik-acisindan-onemi

hareketli-yasamin-saglik-acisindan-onemi

Sağlık açısından yararlarının yanı sıra spor sayesinde güzel bir estetik görünüş de sağlanmaktadır. Yakılan yağlar sayesinde fazlalıklar ortadan kalkmakta, kasların gelişmesiyle vücut güzel bir şekil almaktadır. Her şeyin ötesinde spor yaparak kendisini oyalayan insanlarda psikolojik sorunların daha az olduğu, özellikle yaşlıların hayata bağlandığı görülmüştür. İşe yarama duygusunu en iyi tatmin eden etkinliklerden bir tanesi de spordur. Özetlemek gerekirse hareket etmenin yani spor yapmanın fiziksel, ruhsal ve sosyolojik açıdan birçok yararı bulunmaktadır. Üstelik ekonomik anlamda da faydası dolaylı yoldan da olsa vardır. Sağlık sorunlarını gidermek için yapılan harcamalar spor sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir. Zihinsel aktivitenin geliştirilmesi, hastalıklardan korunmak, iyi bir fiziksel gelişim sağlamak, hatta cinsel hayatın olumlu gitmesi için dahi her yaşta spor yapılması gerekmektedir. Günlük koşuşturma içinde kompleks sporlar yapılamıyorsa bile, en azından kısa mesafeler yürünerek, merdiven çıkarak ya da ev ve işyerlerinde esneme hareketleri gibi basit hareketler yapılarak sağlığınızı koruyabilir, sağlıklı ve mutlu hayata adım atabilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!