Kestanenin Faydaları

Kestanenin Faydaları

Soğuk havaların vazgeçilmezlerinden olan kestaneler, kış gelince sofralardaki yerini almaya başladı. Bu vesile ile kestanenin faydaları saymakta yarar var.

Genellikle Bursa ili ile özdeşleşmiş olan kestaneler, diğer illerde de yetiştiriliyor. Kış gecelerinin en sevilen, sağlıklı atıştırmalıklarından olan kestanenin faydalarını sizler için derledik. Nişastalı yapılarından dolayı yemeklerde ve tatlılarda da tercih ediliyor. Yeşil renkte ve dikenli olan formu ile bu kestane, kabuk içerisinde ikili ya da üçlü şekilde oluşuyor. Hem lezzet verici hem de kıvam arttırıcı olan kestaneler, soğuk havalarda insana verdiği sıcaklığı ile bambaşka bir tat taşıyor.

Çoğu kişi tarafından sevilen, kışın vazgeçilmezlerinden olan kestaneler, sağlık açısından da insana pek çok fayda sağlıyor. Diğer yemişlere göre içerisinde daha yüksek miktarda nişasta ve su içeren bu üründe protein ve yağ oranı oldukça düşüktür. Aynı zamanda bünyesinde lif, protein, nişasta, fosfor, kalsiyum, B1, B2, C vitamini ve mineraller bulunan kestane, doyurucu bir besin olarak fazlalıkla tercih ediliyor. Örneğin; 100 gram kestane ele alındığı zaman içerisinde, 160 kalori, 3.2 protein, 34 gram karbonhidrat, 8 – 10 gram lif ve 1.8 gram yağ bulunuyor.

Kestanede bulunan karbonhidrat içeriği, yüksek olmakla birlikte aynı zamanda karmaşık olduğu için, vücut tarafından yavaş emilir. Söz konusu olan bu karmaşık karbonhidratlar, içermiş oldukları yüksek lif oranı ile basit karbonhidratlar kadar kan şekerini fazla yükseltmez. Dolayısı ile kalp ve damar hastalıklarına ve diyabete davetiye çıkartmaz. Aynı zamanda vücudun enerji kaynağı olan bu karbonhidratlar sayesinde, özellikle kış dönemlerinde, bedensel ve zihinsel yorgunluğu gidermek, enerji depolamak ve güç kazanmak için kestane tüketmek gerekir.

Kestane içerisinde bulunan demir de kansızlığı önlemede önemli bir etkendir. Fosfor ve magnezyum ise kemik metabolizmasının önemli bileşenleri olarak, kişinin sakinleşmesini ve stresten uzaklaşmasını destekler. Kestanedeki C vitamini, kan damarları, dişler ve kemiklerdeki matrix oluşumları için gereklidir. Yüksek potasyum içeren kestane, potasyum düzeyi düşük olanlara önerilmektedir. Kandaki alyuvarların yapımı için oldukça gerekli olan folik asit açısından zengin olan kestaneler, aynı zamanda en fazla lif içeren yemişlerden biridir. İçinde bulunan lif, onu glisemik indeksi düşük bir yiyecek yapar ve bu da kan şekerinin hızlı değil daha yavaş yükseliş göstermesini sağlar.

Mide ve karaciğer için faydalı olan kestane, ishali önler. Unutkanlığı ve alzheimerı önleyen kestaneler beyne de oldukça fayda sağlar. Hücrelerin yaşlanmasını geciktirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda bebeklerde kalp ve damar sağlığı ve uygun nörolojik gelişim için faydalı olan kestaneler, trigliseridi de düzenler. Kestanenin faydaları;

 • Ateş düşmesine yardım eder,
 • Hücrelerin erken yaşlanmasını engeller,
 • Detoks özelliği ile vücudu toksinlerden arındırır,
 • Yüksek miktarda selenyum içerir,
 • Pek çok kanser türünün önlenmesine yardımcı olur. ( Özellikle akciğer kanseri )
 • Kansızlığı önlemede önemli etki sağlar,
 • Kan basıncını düşürür,
 • Hastalıklara kolay yakalanmayı önlemek için bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Güçlü bir antioksidandır,
 • Cinsel isteği arttırır,
 • Dişleri kuvvetlendirir,
 • Kas ve kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar,
 • Felç geçirme riskini azaltır,
 • Koroner arter hastalığına iyi gelir,
 • Meyvenin kendisi kadar kabukları da şifalı olduğu için kabuğu kaynatılır ve ilaç olarak kullanılır,
 • İçinde bulunan lineoleik asit sayesinde pek çok hastalığın önlenmesine yardımcı olur,

Kestanenin faydaları uzadıkça uzar.

Yüksek tansiyon, hipertansiyon ve şeker hastalıkları olan bireylerin kestaneyi çok az miktarda tüketmeleri önerilmektedir. İçerisinde yüksek karbonhidrat bulunan bir yiyecek olduğu için kestane, diyet yapanların da kontrollü bir şekilde tüketmesi gereken bir yiyecektir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!