Kitap Okuma Alışkanlığının 7 Pratik Yolu

Kategori: Kitap - 360Yorum Yazın
Kitap Okuma Alışkanlığının 7 Pratik Yolu

Kitap okuma alışkanlığı zamanla edinilen bir huydur.  Kitap okumaya yeni başlayan her insan ilk başlarda dikkati dağılır. Bazılarının uykusu gelir. Bazıları okumaya başlar başlamaz başka konular aklını karıştırır. Bunun akabinde de okurken gerçekten çok sıkılır… Bunlar gayet normal ilk başlarda herkesin başına gelen şeylerdir. Bunlardan kurtulmak tamamen irade meselesidir. İstikrarı bir iki hafta sağlarsanız kitap okurken bırakın sıkılmayı yada uykunuzun gelmesini heyecanla sayfaları çevirip bitmesin diye dua edersiniz. Okuma alışkanlığını edindikten sonra neredeyse dış dünya ile iletişimi kesmek istersiniz. Bu yüzdendir ki kitap en iyi dosttur.

Kitap okuma alışkanlığı edinmek için çok özel 7 pratik yol.

  1. Her gün için kendinize düzenli bir şekilde 30 sayfa kitap okuma hedefi koyun. Bu 30 sayfayı gerekirse anlayıncaya kadar tekrar tekrar okuyun. Bir süre sonra bunun üstüne 10’ar sayfa ekleyerek hedefinizi artırabilirsiniz.
  2. Yanınızda hep kitap bulundurun. İşyerinizde, evinizin oturma salonunda, aracınızda, çantanızda; özellikle seyahat  ederken okumaktan çok zevk alacaksınız ve bu sizde alışkanlık haline gelecek.
  3. Kendinize özel okuma Listesi oluşturun. Mesela felsefe ile ilgili bir liste oluşturun ve o kitapları okuyun bitirdikten sonra kendinizi bir analiz edin felsefe ile ilgili çok şey öğrendiğinizin farkına vardıktan  sonra yeni listeye daha heyecanlı bir şekilde geçeceğinize emin olabilirsiniz.
  4. Kendinize yeni hedefler koyun haftada 1 100-150 sayfalık kitap bitirme hedefi veya ayda 400-600 sayfa arası iki kitap okuma koyup hedefinizi gerçekleştirseniz böylece hem bir hobinizi olacak hem de bunu hep yapma isteği doğacaktır.
  5. Hedefinize ulaşmakta kendinizi zorlamayın. İstikrarlı olun istikrar size alışkanlık kazandıracaktır.
  6. Etrafınızda her zaman kitaplar bulunsun. Sosyal medyada kitaplarla ilgili sayfaları takip edin. Tv izlemeyi azaltın. İzlerseniz de kaliteli yayınlara odaklanın. Zamanınızı tv karşısında boşa harcamayın. Kütüphanelere uğrayın. Buralarda zaman geçirin.
  7. Arkadaş çevrenizi yenileyin. Mevcut arkadaşlarınızdan sizinle birlikte değişime ayak uydurabileceklere yardımcı olun. Bu size de istikrar kazandıracaktır. Yeni arkadaşlar edinme konusunda ise seçici davranarak kitap okuma alışkanlığı sahip arkadaşlara sahip olursanız amacınıza ulaşmak sizin için daha da kolay olacaktır.

Belki bir iki ay zorlanacaksınız ama geri kalan ömrünüzde bu bir iki ayın oluşturduğu temel üzerinden gelişip hayatınızı daha güzel daha dolu yaşayacaksınız. Kitap okumayı seveceksiniz. Kendinizi geliştireceksiniz. Çevrenizin gelişimine katkı sağlayacaksınız. Çevreniz geliştikçe toplumumuz gelişecek.

Görüşleriniz bizim için önemli. Geri bildirimlerinizi bekliyoruz veya en basitinden yazımızı paylaşarak katkıda bulunursanız seviniriz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Kitap Okuma Alışkanlığının 7 Pratik Yolu (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Ayşe ÇANDIR dedi ki:

    Bir şeyi istemek lazım önce isteyeceksiniz. İstemek işin yarısı sonrada dediğinizi yapılırsa akışkanlık da gelir.