Kötüyü Görmeyen İyiyi Takdir Edemez

Kötüyü Görmeyen İyiyi Takdir Edemez

İyinin değeri ancak kötülükle karşı karşıya kalındığında anlaşılmaktadır. Bunun en önemli nedeni de aslında yaşamda iyi ve kötünün yan yana olmasından kaynaklanmaktadır. Her iyinin ardından başımıza kötü bir durum ya da her kötünün ardından da başımıza iyi bir durum gelebilmektedir. Bu nedenle de iyinin değerini anlamak için illa ki kötü bir şeyle karşılaşmak gerekmektedir.

Aslında iyi ile kötünün dostluğu çok eskilere dayanacak kadar eskidir. Kötü günlerden geçen insanlar daha sonra hayatlarında en ufak bir iyi durumla karşılaşsalar dahi yaşadığı kötü günleri hatırlar ve iyi geçirdiği günlerine şükreder. Öte yandan hayatı hep iyilik ve güzelliklerle dolu bir kişi ise bu onun için sıradan bir şey olduğu için asla iyinin kıymetini bilemeyecektir. Bu nedenle yaşadığımız kötü anlardan ders çıkartıp daha önceden yaşadığımız iyi şeyleri de düşünüp şükretmemiz en doğrusudur.

Sabah kalktığımız andan itibaren akşam kafamızı yastığa koyana kadar şükretmek için ne kadar çok fazla şeyiniz olduğunu düşünsenize. Nefes almaktan tutun da yemek yemeğe, sevdiklerinizle vakit geçirmeye hatta yürüyebilmeye bile şükretmelisiniz. Sadece sahip olduklarınızı düşünerek bile ne kadar şanslı olduğunuzun farkına varabilirsiniz. Aslında başınıza bir kötülüğün gelmesine bile gerek yok. Önemli olan kötülük gelmeden iyinin değerini anlamak çok daha önemlidir. Bu da biraz iyi yaşam enerjisine ve yaşama şükretmeye bağlıdır.


Etiketler: / /
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Kötüyü Görmeyen İyiyi Takdir Edemez (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. fulce dedi ki:

    maalesef basimiza gelen veya yasadigimiz kotu olaylarin ustesinden gelmeyi, bardagin iyi tarafini gormeyi beceremedigimiz icindir ki toplum olarak mutsuzlastik. Kurur kuru sukretmek degil, olayin neresindeyiz ve nereden buraya geldik,bizi bekleyen olumlu neler de var yasamimizda goremeden mutsusuz.Degerlendirmenizi cok begendim…