Orionid Meteor Yağmuru nedir? Ne zaman? Orionid Meteor Yağmuru nasıl izlenebilir?

Kategori: Genel - 381Yorum Yazın
Orionid Meteor Yağmuru nedir? Ne zaman? Orionid Meteor Yağmuru nasıl izlenebilir?
Her Ekim’de gerçekleşen Orionid meteor yağmuru kısa bir süre kaldı. Gökyüzü tutkunlarının bir görüntüsünü sunan meteor duş türlerinden biri olan meteor duşu, meteor yağmurunda saat 20’de görülebilir. 01.00-04.00 saatleri arasında doğa olayı net bir şekilde görülecektir. Orionid ne zaman yağmur yağar? Meteor duş nasıl izlenebilir?

Göktaşı fırtınalarının yenilenmesi, ardından doğa tutkunları tarafından büyük merak uyandırılıyor. Her Ekim’de gerçekleşen Orionid (Avcı) meteor yağmuru kısa bir süre kaldı. Peki yeni meteor yağmur ne zaman? Orionid (Avcı) meteor yağmuru, nasıl izlenebilir? İşte ayrıntılar!
Göktaşlarının Dünya’nın atmosferine girdiklerinde yıkanması olarak tanımlanan meteor yağmuru, havanın gökyüzünün yüzeyi ile olan etkileşiminden kaynaklanır. Bu yıl, kuyruklu yıldızların yılın belirli dönemlerinde geçişi sırasında oluşan meteor yağmuru, önemli bir ilgi odağıydı. İlk meteor yağmuru 3-4 Ocak’ta yapıldı. Şimdi gözler Orionid (Avcı) meteor yağmurunda. Yeni Google Orionid (meteorik) meteor yağmuru doodle tarafından ne zaman hatırlatılacak?

20-21 Ekim’de gerçekleşecek Orionid (Avcı) göktaşı, saat başlarında saat 20 civarında meteorleri gözlemleyebilecek.

ORİONİD METEOR YAĞMURU NEDİR?
Her yıl Ekim ayında yaşadığımız Orionid yağmurları, Halley kuyruklu yıldızının enkazı bulutunun ürettiği iki meteor yağmurudan biridir. Öyle görünüyor ki Orion takım yıldızından gelmiş görünüyorlar. 21-22 Ekim 21: 00’den sonra, doğu yönünde, gökyüzünde birbirine hizalanmış üç yıldız var. Bu yıldızları bulduktan sonra, batı yönlerine baktığınızda onlara daha güçlü bir şekilde parlayan bir kırmızı yıldız görürsünüz. Bu yıldız, Avcı takımyıldızı’nın en parlak olan Betelgeuse yıldızıymış.

NASIL İZLENEBİLİR?
Orionids dağılımı yaklaşık olarak Betelgeuse yıldızının bulunduğu alandır. Ancak meteorlar bu bölgenin her tarafına yayılmış olduğundan gökyüzünün her yanındaki Orionids’i görebilirsiniz. Gece 01.00 ile 04.00 arasında açıkça görülüyor. Bu meteor yağmuru teleskobunuzla kolayca gözlemlenebilir. Ayrıca çıplak gözle görülebilirler. Özellikle, geceleri 1 ila 4 arasındaki gökyüzüne bakanlar, hafif bir kirlilik olmadan bir bölgede bulunursa göktaşı yağmuruna tanık olabilirler. Şu an beklenen oran, saatte 30 kayan yıldız!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!