Otobüs Şoförünün Estirdiği Terör

Otobüs Şoförünün Estirdiği Terör

 

Bugün saat 08:00-09:00 Şahinbey – Kadıköy istikametine yolcu taşıyan 34 xx xxxx araç şoförü; gür bıyıklı sakallı ve güneş gözlüğü takan Beyefendi yönetiminde otobüste, 08:10-08:20 arası tepe durağında araca binişim ve İmes E kapısında inişim arasında olanlara şahit oldum.

 

Şoför Refah camii durağında aracın sağ aynasının önünü kapatan bayanı haklı olarak uyardı. Fakat o ne uyarma şoför uyarma şekli ve tavrı sayesinde haklılığını bir anda yitirdi ve bayanı mağdur konumuna düşürdü.

 

Sert ve itici tavırlar takınan şoför tarafsız dinleyen herkesi rahatsız edecek düzeyde abartılı bağırarak “Şoför (bayan! ön tarafa dön doğru dur, aynanın önünü aç, geri doğru dur, dik dur).

 

Bayan (Duramıyorum çantam var).

 

Şoför (Çantanı koy öne doğru dur. gel bu tarafa. öne dön).

 

Bayan; (Ne bağırıyorsunuz beyefendi)” Olaylar burada başladı.

 

Zaten şoför ilk başta bayana bağırarak başlatmıştı, uyarmasını. Hatta bindiğimde boşluk doldurmaya çalışan insanlara da böyle bağırmış, genel konuştuğu için üzerine alınan olmamıştı.

Ön taraftan arka taraftan şoförü uyaran ve sakinleştirerek yoluna devam etmesini sağlamaya çalışan yolcuların çabaları da boşa çıktı. Herkese kafa tutan şoför sayenizde işimi yapamıyorum bırakında gidelim 20 senedir bu işi yapıyorum böyle şey görmedim gibi söylemler ile bizleri esir aldı. Herkes işine gitme telaşı içinde şoföre karşı çoğunluk diz çöktü.

Zira bir ara yolcular arasından gelen ses “şoför seni aşağı almak zorunda kalacağız” tepkisine karşılık “arkadan konuşmak kolay gel burada konuşsana” diyor bu defa yanı başında “ben buradan konuşuyorum ne olacak bakalım” diyen kişiye ise “bırakmıyorsunuz ki gidelim” diyerek hala pişkinliğe devam ediyordu. Son olarak yanındaki kişi ile tartışacak sözü kalmadığında; aracı yol ortasında durdurarak tamam bırakayım gel sen sür diyerek işe yetişmesi gereken insanları açıktan tehdit ederek barbarlığına devam etti.

Şoför bu olaylar esnasında küfürlü konuşmadı ancak onca insanı sinir küpü haline getirerek ve sabırları zorlayarak insanların işlerine bitkin bir halde gitmelerine sebep oldu. Bu tip cahil, eğitimsiz şoförler halkımıza yakışmıyor. Şoför bayana tatlı dille gerekli uyarıyı yapsa idi bunca şey yaşanmayacaktı. Bu şoförün bu şekilde çalışamayacağı psikolojik destek alması gerektiği görüşündeyim ve kendisinden şikayetçi oldum. Umarım hak ettiği muamele uygulanır.

Elbette şoförün bu hareketi bir kabul edilemez bir sorun ancak en önemli sorun ise istiflenme bindiğimiz otobüslerde ve minibüslerde özel mesafenin ve mahremin kalmadığı, bayanın erkekler arasında, erkeğin bayanlar arasında sıkışık bir şekilde gitmek zorunda kalması ise olayın yetkililerce görünmeyen ancak en acil çözüm bekleyen problemidir. Otobüs ve minibüs seferlerinin azlığı buna bağlı olarak balık istifi otobüslere binmek zorunda kalınması ve otobüslerde ve özellikle minibüslerde böyle şoförlerin terör estirmesi bireylerin ve toplumun psikolojisini bozuyor.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!