Toplantı Masalarında Dokuz Kusurlu Hareket

Toplantı Masalarında Dokuz Kusurlu Hareket

Toplantının etkili olabilmesi ve amacına net olarak ulaşabilmesi ayrıca çözüm üretmeye dayalı olması için bazı kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir. Katılımcıların bazı kurallara uymasının yanında bazı kusurlu davranışlardan da kaçınması önemlidir. Toplantı masalarında dokuz kusurlu hareket vardır ki kesinlikle yapılmamalıdır.

  1. Söz Kesmek

Sadece sizden üstlerin değil hiyerarşik olarak altınızda çalışan personelin bile sözünü kesmemeniz, toplantıda aktarmak istediklerini kesintisiz dinlemeniz önerilir. Süre aşması durumunda dahi bunu kibarca belirtmeniz ve hızlı bir şekilde toparlamasını istemeniz yerinde olacaktır. Toplantılarda asla söz kesmemeye özen gösterin.

  1. Bilgiçlik

Herkesin bilgili olduğu ve kendine çok güvendiği bazı alanlar kesinlikle olacaktır. Ancak, bu karşınızdaki kişilere bilgiçlik taslamanızı gerektirmez. Bir konu hakkında çok az bilgisi olan kişilerin dahi parlak fikirleri olabilir gerçeğini unutmayarak asla bilgiçlik yapmayın.

  1. Dinlememek

Toplantılar fikir alışverişlerinin yapıldığı, ortak bir soruna çözün aranan ve herkesin fikirlerinin masaya yatırıldığı platformlardır. Bu nedenle toplantıların ana şartı dinlemektir. Toplantıda sunulanları dinlememek tepki çeken ve toplantının asla amacına ulaşmamasını sağlayacak kusurlu hareketlerdendir.

  1. Kendini Övme Alışkanlığı

Evet, amirlerinize kendinizin ne kadar çok çalıştığınızı anlatmanın en kestirme yolu toplantılar olabilir. Ancak bunu lafla anlatarak değil toplantıda tartışılan konularda nasıl çalıştığınızı davranışlarınızda göstererek yapmalısınız. Bu nedenle kendinizi övme alışkanlığından vazgeçin.

toplanti-masalarinda-yapilmamasi-gerekenler

toplanti-masalarinda-yapilmamasi-gerekenler

  1. Yargılama

Ekip arkadaşlarınızın bazı şeyleri eksik yaptığını ya da toplantıya gelinceye kadar geçen sürede iyi çalışmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bunu asla toplantıda yargılama yaparak ortaya koymayın.

  1. Bağırarak Konuşma

Toplantıda ses yükseltmek ya da bağırarak konuşmak sizin etrafınızdakilere üstünlük kurmak istediğinizin göstergesidir, bu da pek hoş karşılanmaz. Bu nedenle kendinize güvenin ve bağırarak konuşmayı bırakın.

  1. Tek Kişilik Şov

Toplantıların bir amacı da yöneticilerin takım çalışmasını teşvik etmek istemesi ve iş bölümüdür. Bu nedenle toplantıda asla tek kişilik şov yapmayın.

  1. İkili Konuşmalar

Zaten mesele ikili konuşmalarla halledilecek bir şey olsa toplantı yapmaya gerek kalmazdı. Bu nedenle asla ikili konuşma ve tartışmaları toplantılarda yapmayın.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!